Wysokie obcasy? 0

Wysokie obcasy? Czyli jak nie zdeformować sobie stóp i uniknąć zwyrodnień stawów!

Kobiety kochają obcasy, a mężczyźni kochają kobiety w obcasach… 
I nic w tym dziwnego. Buty na obcasach, wydłużają i wysmuklają nogi, modelują sylwetkę prostując plecy, podkreślając przy tym biust i pośladki. Sprawia, że chód staje się bardziej powabny i seksowny. 
Niewiele kobiet zdaje sobie jednak sprawę z tego jak poważne konsekwencje wynikają z długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie.

Przeprowadzone badania pokazują, że częste noszenie obcasów zwiększa ryzyko występowania uszkodzeń mięśni i ścięgien, urazów oraz zmian zwyrodnieniowych stawów stóp, kolan, bioder a nawet kręgosłupa. Szokujące jest to, że zmiany zwyrodnieniowe zostały odnotowane u kobiet między 20, a 30 rokiem życia!

Chód kobiet w butach na obcasach, nawet po ich zdjęciu, różni się zdecydowanie od chodu kobiet, preferujących płaskie obuwie. Krok jest zdecydowanie krótszy, stopa ustawia się w zgięciu podeszwowym, przodostopie i palce są ściśnięte, stopa stawiana jest z większym impetem, a sam chód wymaga większego wydatku energetycznego. Dzieje się tak, dlatego że chodzenie na obcasach zmienia środek ciężkości, przesuwając go w przód. To z kolei wymusza utrzymanie większego ciężaru na przodostopiu, czyli strukturze, która z punktu widzenia anatomii i biomechaniki zupełnie nie jest przystosowana do dźwigania takich obciążeń. 
Kolejną konsekwencją permanentnego uniesienia pięty jest skrócenie mięśnia trójgłowego łydki i usztywnienie ścięgna Achillesa. Wszystko razem może się objawiać występowaniem haluksów, palców młoteczkowatych, zmian zwyrodnieniowych oraz podniesieniem ryzyka urazów, wynikających z potknięć i upadków. Jednak to nie wszystko. Brak stabilności i zmiany w obrębie stopy, rekompensowane są przenoszeniem napięcia na stawy powyżej, czyli staw kolanowy, biodrowy i stawy kręgosłupa lędźwiowego. W przyszłości, zatem dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się też w tych okolicach. Co można zrobić żeby temu zapobiec?

Mamy jednak kilka rad dla miłośniczek szpilek

  • Jeśli nie chcesz zrezygnować całkowicie z butów na wysokim obcasie, postaraj się przynajmniej nie nosić każdego dnia tych samych. Jeśli ścięgna i mięśnie nie będą przyzwyczajane do jednej wysokości, nie ulegną tak szybko skróceniu, dlatego zmieniaj codziennie wysokość obcasów.
  • Buty z szerszym obcasem dają większe podparcie i nieco mniejsze obciążenie, dlatego postaraj się zmienić szpilki, na obuwie z obcasem w kształcie słupka, klocka czy grubszej szpilki. Maksymalna wysokość obcasa, która nie zaburza mechaniki stawu to 5 - 6 centymetrów. Dobrze sprawdzą się profesjonalne buty do tańca. Dobre buty taneczne są dobrze wyprofilowane, obcas jest odpowiednio ustawiony, mają amortyzację w miejscu śródstopia.
  • Drogę do pracy, niezależnie czy jeździsz samochodem, środkami komunikacji czy chodzisz pieszo, pokonuj w butach na niskim obcasie. Buty na wyższym obcasie zmieniaj po wejściu do pracy lub na imprezie. Pośpiech, szczelina w chodniku, wystająca kostka brukowa czy zwykła nieuwaga wystarczą, żeby zwykłe wyjście skończyło się na ostrym dyżurze, z nogą w gipsie.
  • Ćwicz codziennie swoje stopy. Usiądź na krześle, chwyć w dłonie np. pasek od spodni i zaczep o podeszwę stopy. Pociągaj pasek w swoją stronę do momentu, aż poczujesz rozciąganie spodu stopy i podudzia.
  • Raz na jakiś czas rozpieszczaj swoje stopy masażami, które doskonale zrelaksują zmęczone i napięte mięśnie.

Jeśli kiedyś zdecydujesz się na odstawienie obcasów, nie rób tego z dnia na dzień. Zmniejszaj wysokość stopniowo, gdyż skrócone mięśnie i ścięgno mogą zareagować stanem zapalnym, a nawet urazem, gdy nagle zmienisz 9 cm na płaskie obuwie.

 

#ciekawostka
Stopy człowieka to prawdziwe arcydzieło biomechaniki. Każda zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów, 100 więzadeł i 19 mięśni. Opiera się na nich cały ciężar ciała. I tylko dzięki swej skomplikowanej budowie mogą spełniać rolę podpory i funkcję lokomocyjną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl