Jak zadać o stopy?
Nie jest to najłatwiejsze, bo skóra stóp łatwo się przesusza, bo choć jest gruba, ma mało gruczołów łojowych, za to dużo potowych. Na piętach i paluchach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, tworzą się w nim pęknięcia, które mogą sięgać aż do skóry właściwej i przysparzać bólu przy chodzeniu. Kiedy więc zbliża się pora, że można będzie odsłonić stopy, trzeba im się przyjrzeć i naprawić zaniedbania.
Jak zadbać stopy: przygotuj dla nich kąpiel
Do miski z ciepłą wodą dodaj garść soli kosmetycznej. Najlepsze są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w składniki mineralne, ale może też być zwykła sól kuchenna. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, ujędrnia skórę.
Jeśli nie lubisz kąpieli solnych, możesz do wody dolać trochę płynu pod prysznic lub kilka kropli oliwy, olejku o właściwościach nawilżających – chodzi o to, by zmiękczyć naskórek i zrelaksować się. Nie trzymaj stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut, bo skóra i paznokcie za bardzo rozmiękną.
Jak zadbać o stopy: wygładź ich skórę
Osusz stopy i patyczkiem do pedicure odsuń skórki, a rozpulchniony naskórek wygładź drobnoziarnistą tarką lub peelingiem. Najlepiej użyj peelingu przeznaczonego specjalnie do stóp.
Są to preparaty zwykle zawierające drobiny pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki – polerują naskórek, jednocześnie go odżywiając.
Na koniec posmaruj stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Nanieś go na skórę i wmasuj.
Głaszcz stopy, uciskaj kciukami. Nie śpiesz się – taki masaż dodatkowo poprawi krążenie i wspaniale odpręży.
Jak zadbać o stopy: odstaw sól
Nie powinno się jeść zbyt dużo produktów słonych, bo dodatkowo zatrzymują one wodę w tkankach. Jeśli puchniemy i cierpimy z powodu obrzęków, odstawmy sól. Pomocne są albuminy, które występują w białku jaja kurzego, natomiast działają tylko spożywane w postaci surowej. A nikogo nie będę zachęcać do spożywania surowego białka jaja! Natomiast w szpitalach albuminy podaje się w postaci kroplówek.